Edyta Stein s. Teresa Benedykta od Krzyża OCD: Pisma T.I/II
Dane wydawnicze:
Wydawnictwo Karmelitów Bosych 1982
stron: , oprawa: miękka
Książka oddaje uczucia i przemyślenia autorki – Niemki – urodzonej po wojnie, w czasie zwiedzania piekła , jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, w dniu kanonizacji Edyty Stein – karmelitanki, Żydówki urodzonej we Wrocławiu, uśmierconej w komorze gazowej w „Białym Domku” w Birkenau i spalonej na stosie.
tłum. Kazimierz Piechowski

Hildegard Therese Schmitz, Droga do Birkenau, ISBN 83-7257-133-3, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2004, format: 165 x 210, ss. 142, oprawa miękka

Życie świętej Edyty Stein nawet wśród współczesnych wzbudza wielkie zainteresowanie. Urodzona w żydowskiej rodzinie, w wieku kilkunastu lat została zdeklarowaną ateistką a także jedną z pionierek lewicowych ruchów kobiecych. Wreszcie przeżyła głębokie nawrócenie i wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego. Zmarła w Auschwitz w 1942 roku.
Alasdair MacIntyre z pasją przygląda się duchowej formacji Stein w kontekście jej mentorów i przyjaciół. Kto wpłynął na jej duchowość i sposób filozoficznego myślenia? Jak wyglądał proces nawrócenia tej niezwykłej kobiety? I w jaki sposób rozumieć głęboką rewolucję duchową, jaka dokonała się w jej życiu? Ta książka odpowiada na najważniejsze pytania, jakie stawia sobie człowiek na drodze do świętości.

Autoportret z listów III Listy do R. Ingardena Br
Św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), rok wydania 2004, wydawnictwo: Karmelitów Bosych

Autoportret z listów II (1933-1942)
Edyta Stein, rok wydania 2003, wydawnictwo: Karmelitów Bosych

Edyta Stein napisała Twierdzę duchową pod silnym wpływem dzieła świętej Teresy z Avili o tym samym tytule. W tej emanującej mądrością i wiarą książce Stein interpretuje słowa swojej poprzedniczki w świetle fenomenologii (jako uczennica Husserla i koleżanka Ingardena) oraz konstruktywnej polemiki z filozofią egzystencjalną Heideggera. Metaforyczna twierdza duchowa to, co niezwykle istotne, teologiczna relacja ze zdobywania siedmiu komnat duszy, podczas którego, Stein idąc śladem Teresy z Avili, spotyka swoją wolę, czyhające na słabość pokusy, by wreszcie w ostatniej komnacie jej rozkochana w wierze dusza mogła trwale zjednoczyć się z Bogiem.

Rok wydania: 1973 Wydawnictwo: Editions Du Dialogue Rodzaj okładki: Miękka